Spotify se ujímá vlády

Nechci hudbu zadarmo

Kdysi dávno jsem měl mnoho gramofonových desek. Jedna stála okolo padesáti korun.  Později jsem si do auta kupoval kazety. Jedna stála okolo sto korun. Ještě později přišla éra CD. To už bylo trochu víc peněz. Prošel jsem si obdobím internetových stanic a samozřejmě také nemorálním stahováním hudební tvorby těch ostatních. Jenomže potřebuji neustále objevovat novou hudbu a nepotřebuji ji mít na jednom počítači, když jich využívám minimálně pět. Světlo na konci tohoto temného tunelu se objevilo až v podobě Last.fm.

Konečně někoho napadlo udělat stanici, která se učila vkusu svého posluchače. Za pouhé tři dolary na měsíc jste měli učenlivé rádio, které vám pomáhalo objevovat novou hudbu.

Stačilo zadat výchozí bod a aplikace sama přidávala skladby, které by se mohly posluchači líbit na základě jeho preferencí.

Last.fm je však již minulostí. Ve své původní podobě již pro náš region neexistuje.

Deezer a Google music

Vhodnou náhražkou se mi stal Google music a Deezer. Obě služby mají své výhody, stejně jako nevýhody. Přeskakoval jsem mezi oběma, přičemž jsem dal krátkou šanci i Rdio. Ovládání této aplikace mi však vůbec nesedlo a rychle jsem ji opustil. Nějaký čas jsem zůstal u Deezer. Aplikace do iPhonu šlapala bezvadně, takže jsem měl svou hudbu neustále u sebe a to samozřejmě i offline. Ale… trochu mi tam chyběla stanice interpreta. Aby mi pomáhala aplikace vyhledávat nové a nové hudebníky. Dalo se to suplovat playlisty těch ostatních.

Spotify přichází

Nyní přichází další nabídka hudby, od velkého a zkušeného hráče – Spotify.

Zatím zkoumám a vyhodnocuji. Jako největší plus oproti Deezeru vidím existenci desktopové aplikace, která mi velmi chyběla. Aplikace do Androidu stejně tak jako  iPhonu fungují bez problémů a offline přehrávání playlistů funguje bez chyby.

V případě že využijete Spotify, není problém si hudbu nejen přehrávat online, ale klidně si ji i nahrát a vypálit na CD do auta. Za tím účelem se na webu vyskytují aplikace placené, stejně tak jako neplacené (Spotify Recorder). V této souvislosti je dobré zmínit službu, která je nabízena v tomto  článku. Najdete zde návod, jak si zdarma založit úložiště, kde si můžete nahrané skladby skladovat.

Co když mám obsáhlé playlisty?

V případě, že jste k poslechu hudby nějakou delší dobu využívali Deezer, pravděpodobně jste si vytvořili nějaké playlisty. To je problém při migracích mezi těmito službami. Člověk tomu věnuje hodiny tvrdé práce a pak aby začínal vše znova. V případě, že přecházíte s Deezeru, je import playlistů velmi jednoduchý. Zde je postup.

Migrace z Deezer do Spotify

Nejprve je třeba zjistit ID playlistu, který chcete do Spotify importovat. Jakmile v aplikaci Deezer kliknete na vybraný playlist, ID uvidíte na konci url adresy.

Toto číslo si zkopírujte. Dalším krokem je otevřít aplikaci http://usespotify.com/.

 

Zde vložíte ID playlistu, zkonvertujete jej a dostanete odkaz, který umístíte do vyhledávacího pole v aplikaci Spotify. Jakmile dáte vyhledat, máte všechny skladby z playlistu k dispozici. Stačí je jen zkopírovat do kteréhokoliv současného nebo budoucího playlistu. Pokud by to nebylo úplně jasné, přikládám video, na kterém je to snad zřejmé.

Import Deezer to Spotify

Služba Spotify v placené verzi (je i verze zdarma) mi prozatím vyhovuje. Částka 6 Euro měsíčně za nekonečný proud kvalitní hudby mi připadá nicotná. V mém případě je rozhodnutí, zda si zajít na pivo, nebo raději přispět oblíbeným hudebníkům jednoduché.

Podobné služby:

Deezer

Rdio

Google Music