Selfie tyč Vás posune o level výše

Nejspíše jste již slyšeli o novém trendu poslední doby – o selfie tyči. Vídáme s ní denně nejen turisty, ale i teenagery pořizující obrázky sami sebe, často se zajímavým místem v pozadí. Jedná se o tenkou teleskopickou kovovou tyč o délce až jednoho metru, která má na svém konci speciální držák na mobil či fotoaparát. Lidé tak mohou fotit sami sebe, aniž by přitom museli obtěžovat kolemjdoucí.

Vynález z Kanady

Za zrodem selfie tyče stojí podle všeho Kanaďan Wayne Fromm, který dostal nápad na speciální tyč s fotoaparátem při svých cestách po Itálii. Dle zdrojů se chtěl se svou dcerou vyfotit před florentskými památkami, jenže bojovali s problémem, jak šikovně zachytit sami sebe i s památkami v pozadí, jelikož nechtěli obtěžovat s prosbou o vyfocení kolemjdoucí. Po několika letech výzkumu (zabýval se správnou délkou, váhou, ale třeba i magnetickým pólem) patentoval zařízení nazvané Quick Pod. Tehdy ale nezaznamenal takový úspěch jako dnes, a to především kvůli tomu, že sociální sítě nebyly v takovém rozmachu jako nyní.

I když je dnes selfie jedním z hlavních trendů, Fromm úspěch moc nezažívá, jelikož trh ovládají levné kopie jeho vynálezu. Lidé se snaží šetřit – a proč by vyhodili několik set korun za originál, když jeho stejně funkční kopie se dá sehnat už za necelé dvě stovky.

Místa, kam Vás se selfie tyčí nepustí

Ač to zní neuvěřitelně, po celém světě se množí místa, kam Vás se selfie tyčí nepustí. Jedná se především o muzea a galerie, které se zkrátka bojí o své exponáty. V České republice takové instituce zatím nenajdeme. Je to i díky tomu, že selfie tyče nejsou v Česku tolik rozšířené jako v zahraničí. Tam, kde se může fotografovat, můžete selfie tyč bez obav používat. Řada institucí ale fotografování nepovoluje vůbec, utrum pak tedy logicky má i selfie tyč.

V zahraničí ale již tak benevolentní nejsou. Například ve Francii je zákaz používání selfie tyče vyhlášen v zámku ve Versailles, sídle francouzských králů. V Itálii si pak „selfíčka“ nepořídíte třeba v Koloseu, v Rakousku pak tyč nepoužijete ve vídeňské galerii umění Albertina. Ani Anglii se zákaz nevyhnul, vztahuje se třeba na Národní galerii. V Británii narazíme i na jednu kuriozitu, a to na zákaz používání tyče na některých fotbalových stadionech, například Arsenalu či Tottenhamu.

Pozadu se zákazy nezůstávají ani za oceánem, v USA zakázali používání této pomůcky v komplexu Smithsonovských muzeí ve Washingtonu, v ústavech umění v Chicagu a Detroitu nebo třeba v Metropolitním muzeu umění.