NEJ na Instagramu

V září roku 2011 získaly fotografie na síti Instagram značnou posilu v podobě zásadního updatu na verzi 2.0. Ten přinesl kromě snadných okamžitých úprav fotografií a živých náhledů filtrů především možnost ukládat snímky ve vysokém rozlišení a šanci pro tisíce nadaných amatérských i profesionálních fotografů ukázat, co v nich opravdu je, kam ještě lidské oko s fotoaparátem nedohlédlo a jak jinak a neobyčejně se dá zachytit všední skutečnost. Představme si to nejzajímavější, co nám světový Instagram dosud nabídl.

Svět kolem nás

planeta_nasa
Instagram NASA

S mnoha nejkrásnějšími snímky se pojí vášeň cestování a objevování nepoznaného. A nemusí jít ani o místa, která si kdy prohlédnete na vlastní oči, abyste mohli užasnout! Vyzkoušejte třeba teleskopy a satelity NASA (@nasagoddard) nebo obrázky ruského kosmonauta Olega Artemyeva z dálav nad rodnou planetou i přípravného tréninku na ní. Zůstaneme-li naopak ještě chvíli při zemi, jedny z nejkrásnějších snímků vám nabídne kanál National Geographic.

Jídlo

Foodporn
@Foodporn

Láska prochází žaludkem, fotky jídla – mňamózního i toho jen těžko poživatelného – zase Instagramem. Pokud zrovna nemáte problém se zvládáním vlastních kalorií a rádi se díváte na dobré jídlo, mrkněte čas od času na @food_porn. K tomu můžete připočíst stránky světoznámých kuchařů, jako jsou Jamie Oliver nebo Dominique Ansel, a řadu umělců s jídlem (tzv. food artists). Naproti tomu budete se zeleným obličejem nechápavě hledět na ty největší kulinářské hrůzy, které světové kuchyně nabízejí, například na účtu @cookingforbae.

Zvířata

domaci mazlicek
Domácí mazlíčci

Není žádným překvapením, že se na Instagramu objevují četné snímky domácích mazlíčků v těch nejneuvěřitelnějších situacích, polohách a na nejpřekvapivějších místech na světě. Ty nejprozaičtější situace však přicházejí, když se zvíře stane skutečným průvodcem či ikonou nafoceného materiálu, nebo jimi dokonce snuje vlastní příběh. Na svět se tak můžete podívat například očima čivavy z Brooklynu (@8lbpooch), vycpané dobročinné lišky (@TravelingMrFox) nebo ježečka Biddyho (@biddythegedgehog). Trendem jsou například, zdá se, i mafiánské zazobané kočky, s balíkem peněz a kvéry na dosah tlapky (@cashcats).

Zajímavosti

stiregram
@satiregram

Instagram zobrazuje mnohé, ne vše je ale snadné zařadit a zaškatulkovat. Mnoho stoupenců má stránky sportovních soutěží (NBA) nebo známých obchodních značek (Nike, Victoria’s Secret, Starbucks). Síť je už tak rozrostlá, že se postupně začínají rodit nejrůznější metastránky, které reflektují a parodují její obsah. Jednou z nejzajímavějších je @satiregram, který si bere na paškál instagramová klišé. Fotka by však primárně měla být nikoli pouhým obrazem, nýbrž uchováním nějakého příběhu. Takové jsou například stránky Humans of New York, které internetu představují dojemná vyprávění tisíců obyčejných lidí.